menusearch
dtz-travel.com

جاذبه غارنوردی

تقویم
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
جستجو
هدر سایت
غار کتله خور

غار کتله خور

این غار که محل سکونت انسانهای اولیه نیز بوده دارای هفت طبقه میباشد که سه طبقه آن شناسایی شده و در طبقات آن آبشار هایی هم وجود دارد. قندیل های این غار اشکال زیبایی بخود گرفته اند که بعضی از آنها به اشکال مشابه نام گذاری شده اند.از معروف ترین تندیس های طبیعی غار میتوان به تندسی های عروس و داماد،سفره عقد،شیر خوابیده،سگ شکاری،پنجه شیر و پای فیل اشاره کرد.این غار به غار علیصدر نیز متصل میشود. این غار در سال 1330 به ثبت رسیده است ولی کاوش های آن در سال 1365 انجام شده است.

بیشتر بخوانید
چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
تعداد نطرات خبر 130
تعداد بازدید خبر 130
غار چال نخجیر

غار چال نخجیر

غار چال‌ نخجیرغاری واقع در شهرستان دلیجان در استان مرکزی کشور ایران است. این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر، و در دامنه کوه تخت واقع شده است. غار در سال ۱۳۶۸ در به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد. قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده است. سنگ‌های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس‌های غول پیکر بلورین ایجاد شده‌است که بیشتر آنان از جنس آهک است.. تالارهای «عروس»، «گل کلمی»، «آبشارگلی»، «فرسنگ» و هیولا از جمله بخش‌های دیدنی این غار نادر و عجیب است.
این غار در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
تعداد نطرات خبر 81
تعداد بازدید خبر 81
غار علیصدر

غار علیصدر

در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودراهنگ و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه ای نادر از غارهای آبی قابل قایقرانی به نام غار علیصدر واقع شده است. غار علیصدر یکی از جاذبه های اصلی گردشگری استان همدان است که به همراه آثار تاریخی دیگر مثل تپه هگمتانه، آرامگاه ابوعلی سینا، آرامگاه بابا طاهر و گنجنامه این منطقه را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران معرفی کرده است. غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه (صخره زرد)‌ به وجود آمده است، سنگ‌ ها و قندیل‌ هایی که در این غار وجود دارند به شکل مجسمه‌ هایی مثل پنجه عقاب و شیر دوسر درآمده‌ اند. تا چند سال پیش که هنوز تمامی غار کاوش نشده بود عده‌ ای می‌ گفتند این غار ‌بی‌ انتهاست؛ گروه دیگری نظر می دادند این غار از همدان شروع شده و تا اراک و کرمانشاه کشیده شده است. به همین خاطر غارنوردان تصمیم گرفتند تمام طول ۱۱۲۰۰ متری آن را طی کنند.

بیشتر بخوانید
چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷
تعداد نطرات خبر 92
تعداد بازدید خبر 92
غار ماموت (ایالات متحده آمریکا)

غار ماموت (ایالات متحده آمریکا)

وقتی صحبت از مهمترین غارهای دنیا می‌شود قطعاً غار ماموت در صدر اول قرار دارد. این غار یکی از قدیم‌ترین و شناخته شدن ترین غارهای جهان محسوب می‌شود که در مرکز ایالت کنتاکی قرار دارد. این غار دارای ۳۶۵ مایل مسیر زیر زمینی است و از نوع سنگ آهکی است.این غار در میراث یونسکو ثبت شده است و توسط بومیان این منطقه کشف شده است. این غار، در محدوده پارک ملی واقع شده و گشت و گذار در آن نیز بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود، چرا که دارای محدوده رودخانه، درختان بلند، انواع جانوران و پرندگان دوست داشتنی است. بازدید از این پارک برای عموم افراد، آزاد است و گشت و گذار در آن می‌تواند به کمک راهنماها انجام شود.

بیشتر بخوانید
چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷
تعداد نطرات خبر 122
تعداد بازدید خبر 122